Tajná sila každodenných slov

Máte niekedy pocit, že nie ste počutí a pochopení ostatnými? Ste pripravení zlepšiť svoju súčasnú komunikáciu a viesť vedomý rozhovor?

A prečo vám to zatiaľ nejde?

Vrátime sa najprv trošku do našej minulosti, najlepšie do detstva. Tu sa to totiž celé začalo. Naši rodičia sa nás snažili vychovať čo najlepšie ako vedeli. Mali veľa práce a povinností, presne tak, ako máme teraz my. Zdalo sa, že niet času na nejaké veľké debaty. Väčšinou sme počuli vety typu: „Čo bolo v škole? Máš veľa učenia? Tak sa posaď a rýchlo to sprav!“, atď, väčšinou samé príkazy a kontrola. Nato, ako sa v skutočnosti cítime, sa nás nikto nepýtal. Ruku na srdce……ako komunikujete vy so svojimi deťmi? Rovnako? Alebo podobne?

Presne tento horeuvedený scenár nás naučil komunikovať tak, ako komunikujeme. Nehovoriac o tom, že ani nevieme, ako sa v skutočnosti cítime. No nato, aby sme mohli viesť naozaj pekný a vedomý rozhovor, je potrebné sa najprv cítiť. „Vedomý“ totiž znamená PRÍTOMNÝ . V prítomnosti sme vždy, keď sa cítime. Keď „šrotí“ naša hlava,  sme väčšinou niekde myšlienkami v budúcnosti alebo minulosti a o svojich pocitoch nič nevieme. Sme úplne odpojení.

Vedomý život a vedomú komunikáciu v ňom môžete viesť iba v prípade, že ste si vedomí sami seba. Byť si vedomý sám seba, znamená, že ste v danom momente v prítomnom okamihu, uvedomujete si každú svoju myšlienku, každé slovo, ktoré vyrieknete, vedome používate slová, a máte pritom sám zo seba dobrý pocit. Takto vyrieknuté slová SÚ V PROSPECH TOHO, AKO TVORÍTE SVOJU ĎALŠIU REALITU.

Na to, aby ste sa rozhodli zmeniť svoju komunikáciu so svojim okolím, vám poslúži malé cvičenie. Možno zistíte, že zmeniť komunikáciu, je pre vás nevyhnutné. Urobte si malý týždňový experiment a upriamte pozornosť na to, ako sa rozprávate sami so sebou. Osobitnú pozornosť venujte slovám „musím“ , „viac“, „veľmi“ „nie“, „snažím sa“, „ale“ „mal by som“, „nemôžem“, „je to ťažké“.

Je to len pár slov z tých, ktoré každodenne blokujú vašu priamu komunikáciu so sebou a zároveň s ostatnými. Napríklad také slovo „snažím sa“ : ide o pokus, pri ktorom máte zadné dvere otvorené kvôli možnému zlyhaniu. Hm…..

Ak chcete, aby vás počuli ostatní, najprv je potrebné, aby ste počúvali sami seba.

Slovo „veľmi“…je tam dôraz ….. je fakt nutný? Veľmi……Načo? Stačí povedať: „Ďakujem pekne“. Vždy konajte v zmysle harmónie. T. j. čo najbližšie k bodu NULA. (o tomto možno inokedy.)

Uvedomujte si aspoň týždeň, koľkokrát si pomyslíte slovo „MUSÍM“. Je to z hľadiska energie absolútne seba deštrukčné slovo. Keď si pomyslíte: „ MUSÍM“…. vnímajte ten tlak.  Vnímajte ten tlak, ktorý na seba v tej chvíli vyvíjate. Slovo „MUSÍM“ je slovo z Matrixu. Chápete? Nahraďte slovo „MUSÍM“ slovami: „ROZHODOL SOM SA“. A skúste precítiť, aký je medzitým rozdiel. Zrazu tam nie je žiaden tlak…. Vaša hlava sa dohodla so srdcom a spolu sa rozhodli. Alebo sa rozhodla len hlava, alebo len srdce…… Ak ste na úpnom začiatku vášho sebapoznania, je to v poriadku….Hlavne tam nie je žiaden tlak. Časom na naučíte dôverovať svojmu srdcu. Srdce je kompas. Naučíte sa, čo to je, pozitívne sa cítiť a svojim pozitívnym cítením „rozsvietite aj svoju hlavu“. Niekto múdry povedal:

Keby myseľ bola žiarovkou, tak vedomie je to, čo ju rozsvieti

Vnímajte to. Skúste si to! Odstráňte slovo „MUSÍM“ raz a navždy zo svojho slovníka a navždy sa vám uľaví.

Slovné spojenia, ktoré sú zdravé a absolútne v súlade s bytím v prítomnom okamihu, t.j. s vedomým bytím, sú: „Ja mám“, „Ja som“, „Rozhodol som sa“, „Konám“.

Sledujte teda aspoň určité obdobie, ako hovoríte sami so sebou. Následne buďte pri každom vašom rozhovore s ostatnými ľuďmi absolútne vedomí. Buďte v prítomnom okamihu. Znamená to: cítim sa, vedome volím správne slová, t.j. vyjadrujem sa pozitívne, lebo:  Som to ja, kto v danom okamihu tvorí svoj príbeh, svoju budúcnosť. Priatelia, toto je jediný, absolútne zodpovedný prístup k životu.

Raz mi jedna pani napísala do komentára, že nie je možné vyjadriť všetko pozitívne. Hm….. Verte, dá sa to. Je to fakt makačka 🙂 . Ale ide to, keď ste bdelí. Ide to iba v prípade, že si uvedomíte, že ste bezvýhradne zodpovední za všetko, čo sa vo vašom živote deje.

Nám sa totiž v skutočnosti nič nedeje :-). To my tvoríme to, čo nakoniec žijeme. Tvoríme to každou svojom myšlienkou, svojim pocitom, postojom, atď. Tento prístup je o absolútnej zodpovednosti. A o dávno známych prísloviach našich predkov: „Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva“, „Ako zaseješ, tak zožneš“, atď.

Niektorí vďaka tomu prehodnotia svoje vnímanie. A tí ostatní možno nie….A aj to je v poriadku….

A ešte na záver. Jedna sufiská rada nám hovorí, aby sme hovorili až potom, ako naše slová prejdú 3 bránami:

Pri prvej bráne sa pýtame sami seba: „Sú naše slová pravdivé?“ Pokiaľ áno, necháme, aby prešli prvou bránou. Pri druhej bráne sa pýtame: „Sú nevyhnutné? Sú potrebné?“ Pri tretej bráne sa pýtame: „Sú láskavé?“

Ak áno, tak ich vypovieme.

Posielam vám veľa lásky.

Prajem pekný deň

Janka Vnuková

https://jankanovazem.sk/koucing/

Stiahnite si zdarma e-book:

Nová zem

Pre koho je tento krátky ebook určený?

Pre tých, ktorí:

  • prečítali už veľké množstvo motivačných kníh
  • navštívili prednášky a semináre na tému osobného rozvoja
  • sú už pripravení posunúť sa na vyšší stupeň sebarozvoja a vo veľkej miere žiť to všetko, čo si úspešne naštudovali.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania vášho komentára. Zásady spracovania osobných údajov