TVORBA PRÍRODNÝCH JEDLÝCH A PERMAKULTÚRNYCH ZÁHRAD

pre tých, ktorí chcú žiť v súlade s prírodou

Chcete si vytvoriť prírodnú jedlú permakultúrnu záhradu, alebo jedlý les?

Prečítali ste viacero kníh o tvorbe v súlade s prírodou?

Cítite, že potrebujete aj napriek tomu pomoc pri realizácií svojho permakultúrneho sna?

Chýbajú vám skúsenosti a odvaha začať? Opakujete si vetu: "Neviem, ako nato"?

Rada vám poskytnem poradenstvo pri výbere pozemku, pomôžem vám pri plánovaní v súlade s vašimi predstavami, tiež pri rozmiestnení jednotlivých častí pozemku, tak aby sa jeho časti navzájom podporovali. 


Čo pre vás urobím:

 • ak ešte pozemok nemáte,
  pomôžem vám pri zadefinovaní vašich predstáv a následnom výbere
 • ak ste vlastníkom pozemku,
  zadefinujeme si vaše predstavy o jeho užívaní a vašich cieľoch s pozemkom, naplánujeme rozmiestnenie jednotlivých komponentov
 • naplánujem pre vás
  permakultúrnu záhradu, prípadne jedlý les, ovocný sad
 • vysvetlím vám a ukážem vám,
  ako vytvoriť jednotlivé prvky, pomôžem vám pri výsadbe ovocných stromov a kríkov
Moje meno je Janka Vnuková a môžem povedať, že patrím k ľuďom, ktorí robia vo svojom živote to, čo ich baví a napĺňa. Veľa som sa toho za posledné roky o sebe naučila a urobila som mnohé závažné zmeny v živote. Opustila som navždy moje rodné mesto Bratislavu, žijem v lone prírody na Myjavských kopaniciach. Kúpila som veľký pozemok, na ktorom tvorím v súlade s prírodou a Matkou Zemou. Budujem rodový statok, na ktorom som založila nový ovocný sad, jedlý les a permakultúrnu záhradu. Práve do tohto prekrásneho prostredia, chodievali ešte donedávna aj všetci moji klienti, ktorých som sprevádzala pri ich sebarozvoji, podporovala som ich a inšpirovala som ich svojim vlastným konaním. Odovzdávala im svoje skúsenosti tak, aby si dokázali pomôcť, ako som si pomohla ja. Lebo každý z nás môže žiť svoj život jednoduchšie, ľahšie, krajšie a radostnejšie. Prácu terapeutky a koučky som už zavesila na kliniec a teraz sa zabávam tým, že robím semináre zamerané na tvorbu jedlých prírodných permakultúrnych záhrad, navrhujem klientom prírodné záhrady, venujem sa bylinkárstvu a výrobe prírodných mastičiek.
Jana Vnukoválektorka a dizajnérka prírodných záhrad

Môj príbeh

Presne si pamätám seba, ako som začínala ja pred 7 rokmi. Mala som v sebe riadny zmätok. Kúpila som pozemok, na ktorom bola 15 ročná nepriechodná džungla. Aj ja som si nechala na začiatku poradiť od jednej známej, ktorá navrhovala záhrady a potom som veľa veľa študovala. 

Kurz permakultúry  som absolvovala v Prahe. (vtedy ešte na Slovensku nebolo toľko možností)

Najviac som sa však naučila pozorovaním prírody a môjho kúska zeme.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Fotogaléria môjho pozemku, na ktorom tvorím budúci jedlý les už 7 rokov:

Takto sa hrám s projektami prírodných záhrad pre mojich klientov. 

Fotogaléria niektorých projektov:

1:

Fotky, ktoré som sem dala, sú z prekrásneho miesta v okolí Vráblov. Majitelia majú prenádherný 1ha pozemok a ja som mala v jednej časti navrhnúť permakultúrnu záhradu a ovocný sad. Na fotkách je výsledok. Pri vchode na pozemok je hospodársky dvor pre budúce sliepočky a kačičky, bude aj malé jazierko, prístrešok na slamu a iné potrebné veci, z druhej strany príjazdovej cesty bude oplotok pre ovečky aj s prístreškom. Do projektu som zakomponovala všetky stromy, ktoré na pozemku sú a naplánovala nové ovocné stromy, vybrala som odrody vhodné do tohto regiónu a osadila som ich tak, aby vytvorili slnečnú pascu. Ovocné kríky ako vetrolamy pozdĺž plota sú samozrejmosťou. Pri dome je miesto na hranie pre deti, altánok s vonkajšou kuchyňou, v jej blízkosti bude bylinková špirála s jazierkom, ohnisko, podzemný sklenník (na fotke je vyznačený tak, ako to dovolil software ). Záhony na fotkách budú robené na spôsob záhonov Rozuma. Klientom poskytujem kompletné poradenstvo, ako tieto prvky vytvoriť a tiež dostanú 2D návrh s rozmermi a okótovaním prvokov a vzdialeností. Slúži to pre ich orientáciu, upravia si to následne podľa svojich predstáv.
Projekt Vráble

2:

Tieto fotky sú z návrhu permakultúrnej záhrady a ovocného sadu, ktorý sme vysádzali spolu s klientkou na jeseň 2022. Stihli sme toho naozaj veľa. Stromy (25 ks , všetko staré odrody) a kríky sme nakúpili v Moravskom lieskovom. Na jar 2023 pokračujeme realizáciou permakultúrnych záhonov. V ovocnom sade sa budú pásť v budúcnosti ovečky a je tam priestor aj pre voliéru so sliepočkami a kompostovisko. Pred domom v blízkosti kuchyne bude bylinková špirála s malým jazierkom. Skleník si stihla majiteľka dať postaviť tiež na jeseň 2023. No, bola to veľmi rýchla a akčný tvorba. Pomocníkov bolo dosť.
Projekt Podkylava

3:

Tu som dostala veľmi malinký priestor na tvorbu. Zasadili sme 9 ovocných stromov a záhony sa budú vytvárať na jar 2023. Pri terase bude priestor na bylinkový záhon. Tiež bude pokračovať výsadba ovocných a aj okrasných kríkov. Majiteľka pozemku chcela ponechať veľkú časť pozemku pre deti, aby sa mohli hrať. Možno bude záhradka jedného dňa využitá inak.
Projekt Liptov

4:

Krásna tvorba na veľkom pozemku, ktorý bude ešte všelijako využitý (prekvapenie majiteľov). Naplánovala som novú hospodársku časť, permakultúrne záhony, záhony Rozuma, bylinkový záhon s jazierkom, ďalšie ovocné stromy, rozmiestnenie kríkov, vetrolamy, hospodárske budovy, detské ihrisko, záhradku pre dcérku majiteľov, vonkajší gril, ohnisko, letnú kuchyňu, pivnicu, atď. Spolupráca s týmito klientmi bola mimoriadne pružná a doslova sme boli na jednej vlnovej dĺžke. Už počas tejto mojej kresliacej tvorby sa naštartovali a aj napriek tomu, že sú v oblasti, kde je ešte veľmi chladné počasie, už urobili veľa úprav v zmysle našich konzultácii. No radosť tvoriť.
Projekt Levoča

5:

Krásny deň ti prajem Janka. Keď sa mi začal plniť sen o domčeku a kúsku zemi, na ktorej by sme mohli žiť v súlade s prírodou požiadala som vesmír o pomoc. Ešte skôr ako sa domček vôbec stal skutočnosťou, si mi začala vstupovať do hľadáčika.. Vtedy som ešte nevedela presne, že prečo ale po pár mesiacoch sa sen zhmotnil.. Domček sa stal realitou a vtedy som pochopila... Po našom prvom telefonáte, kedy som cítila úžasné súznenie duší, všetko do seba zapadlo. Tak veľmi som sa tešila na tvoju prvú návštevu a bolo to nad moje očakávanie... To ako si hlboko prepojená a s akou harmóniou k tebe príroda prehovára je naplňujúce sledovať v priamom prenose. Tá ľahkosť s akou naša spolupráca plynula je neopísateľné. Keď si mi poslala návrhy moja duša došla k naplneniu... Slzy šťastia tomu boli dôkazom. Máš úžasný dar a ja som z hĺbky duše vďačná, že sa naše životy mohli takto krásne stretnúť a obdarovať. Verím, že vesmír spojí tvoje cesty ešte s mnohými, ktorí snívajú o podobných naplneniach. Carpe diem S láskou a pozdravom Lenka
Projekt Veľký Krtíš

6:

Projekt Veľký Krtíš /Modrý kameň

Čo som pri mojej práci s klientami vypozorovala, je, že už po prvej konzulácii, poradenstve a obhliadke priestoru, kde vysvetlím princípy tejto permakultúrnej tvorby, si začne KAŽDÝ z mojich klientov lepšie naciťovať vlastný priestor, zahodí zbytočný rešpekt, stáva sa hravým a v radosti začína tvoriť.

Ja tomu hovorím, že: "duša naskočí" a spustí sa krásna tvorba.

CENNÍK

Cena obhliadky pozemku, prípadná konzultácia je závislá od lokality, v ktorej sa nachádzate. Prosím, kontaktujte ma telefonicky a vysvetlíme si, ako to môže fungovať. Zadefinujeme si vaše potreby a dám vám cenovú ponuku. Ďakujem.


Majte krásny čas, ja idem tvoriť ďalej.


Chcete sa niečo opýtať?

Napíšte mi na janka@jankanovazem.sk alebo zavolajte na 0903 266 412

Ak sa nedovoláte, je dosť pravdepodobné, že sa venujem iným klientom. Budem Vás kontaktovať ihneď, ako to bude z mojej strany možné.
Prípadne napíšte SMS, o ktorú službu máte záujem.