TVORBA PRÍRODNÝCH JEDLÝCH A PERMAKULTÚRNYCH ZÁHRAD

pre tých, ktorí chcú žiť v súlade s prírodou

Chcete si vytvoriť prírodnú jedlú permakultúrnu záhradu, alebo jedlý les?

Prečítali ste viacero kníh o tvorbe v súlade s prírodou?

Cítite, že potrebujete aj napriek tomu pomoc pri realizácií svojho permakultúrneho sna?

Chýbajú vám skúsenosti a odvaha začať? Opakujete si vetu: "Neviem, ako nato"?

Rada vám poskytnem poradenstvo pri výbere pozemku, pomôžem vám pri plánovaní v súlade s vašimi predstavami, tiež pri rozmiestnení jednotlivých častí pozemku, tak aby sa jeho časti navzájom podporovali. 


Čo pre vás urobím:

 • ak ešte pozemok nemáte,
  pomôžem vám pri zadefinovaní vašich predstáv a následnom výbere
 • ak ste vlastníkom pozemku,
  zadefinujeme si vaše predstavy o jeho užívaní a vašich cieľoch s pozemkom, naplánujeme rozmiestnenie jednotlivých komponentov
 • naplánujem pre vás
  permakultúrnu záhradu, prípadne jedlý les, ovocný sad
 • vysvetlím vám a ukážem vám,
  ako vytvoriť jednotlivé prvky, pomôžem vám pri výsadbe ovocných stromov a kríkov
Moje meno je Jana Vnuková a môžem povedať, že patrím k tým, ktorí robia vo svojom živote to, čo ich baví a napĺňa. Veľa som sa toho za posledné roky o sebe naučila, urobila som veľa závažných zmien v mojom živote. Opustila som navždy moje rodné mesto Bratislavu a žijem v lone prírody na Myjavských kopaniciach. Kúpila som veľký pozemok, na ktorom tvorím v súlade s prírodou a Matkou Zemou. Budujem rodový statok, na ktorom som založila nový ovocný sad, jedlý les a permakultúrnu záhradu. Práve do tohto prekrásneho prostredia, chodiali ešte donedávna aj všetci moji klienti, ktorých som sprevádzala pri ich sebarozvoji, podporovala som ich a inšpirovala som ich svojim vlastným konaním. Odovzdávala im svoje skúsenosti tak, aby si dokázali pomôcť tak, ako som si pomohla ja. Lebo každý z nás môže žiť svoj život jednoduchšie, ľahšie, krajšie a radostnejšie. Prácu terapeutky a koučky som už zavesila na kliniec a teraz sa zabávam tým, že robím semináre zamerané na tvorbu jedlých prírodných permakultúrnych záhrad. Pre niektorých klientov takéto záhrady aj navrhujem.
Jana Vnukoválektorka a dizajnérka prírodných záhrad

Môj príbeh

Presne si pamätám seba, ako som začínala ja pred 7 rokmi. Mala som v sebe riadny zmätok. Kúpila som pozemok, na ktorom bola 15 ročná nepriechodná džungla. Aj ja som si nechala na začiatku poradiť od jednej známej, ktorá navrhovala záhrady a potom som veľa veľa študovala. 

Kurz permakultúry  som absolvovala v Prahe. (vtedy ešte na Slovensku nebolo toľko možností)

Najviac som sa však naučila pozorovaním prírody a môjho kúska zeme.

Fotogaléria môjho pozemku, na ktorom tvorím budúci jedlý les už 7 rokov:

Takto sa hrám s projektami prírodných záhrad pre mojich klientov. 

Fotogaléria niektorých projektov:

1:

Fotky, ktoré som sem dala, sú z prekrásneho miesta v okolí Vráblov. Majitelia majú prenádherný 1ha pozemok a ja som mala v jednej časti navrhnúť permakultúrnu záhradu a ovocný sad. Na fotkách je výsledok. Pri vchode na pozemok je hospodársky dvor pre budúce sliepočky a kačičky, bude aj malé jazierko, prístrešok na slamu a iné potrebné veci, z druhej strany príjazdovej cesty bude oplotok pre ovečky aj s prístreškom. Do projektu som zakomponovala všetky stromy, ktoré na pozemku sú a naplánovala nové ovocné stromy, vybrala som odrody vhodné do tohto regiónu a osadila som ich tak, aby vytvorili slnečnú pascu. Ovocné kríky ako vetrolamy pozdĺž plota sú samozrejmosťou. Pri dome je miesto na hranie pre deti, altánok s vonkajšou kuchyňou, v jej blízkosti bude bylinková špirála s jazierkom, ohnisko, podzemný sklenník (na fotke je vyznačený tak, ako to dovolil software ). Záhony na fotkách budú robené na spôsob záhonov Rozuma. Klientom poskytujem kompletné poradenstvo, ako tieto prvky vytvoriť a tiež dostanú 2D návrh s rozmermi a okótovaním prvokov a vzdialeností. Slúži to pre ich orientáciu, upravia si to následne podľa svojich predstáv.
Projekt Vráble

2:

Tieto fotky sú z návrhu permakultúrnej záhrady a ovocného sadu, ktorý sme vysádzali spolu s klientkou na jeseň 2022. Stihli sme toho naozaj veľa. Stromy (25 ks , všetko staré odrody) a kríky sme nakúpili v Moravskom lieskovom. Na jar 2023 pokračujeme realizáciou permakultúrnych záhonov. V ovocnom sade sa bú pásť v budúcnosti ovečky a je tam priestor aj pre voliéru so sliepočkami a kompostovisko. Pred domom v blízkosti kuchyne bude bylinková špirála s malým jazierkom. Skleník si stihla majiteľka dať postaviť tiež na jeseň 2023. No, bola to veľmi rýchla a akčný tvorba. Pomocníkov bolo dosť.
Projekt Podkylava

3:

Tu som dostala veľmi malinký priestor na tvorbu. Zasadili sme 9 ovocných stromov a záhony sa budú vytvárať na jar 2023. Pri terase bude priestor na bylinkový záhon. Tiež bude pokračovať výsadba ovocných a aj okrasných kríkov. Majiteľka pozemku chcela ponechať veľkú časť pozemku pre deti, aby sa mohli hrať. Možno bude záhradka jedného dňa využitá inak.
Projekt Liptov

4:

Krásna tvorba na veľkom pozemku, ktorý bude ešte všelijako využitý (prekvapenie majiteľov). Naplánovala som novú hospodársku časť, permakultúrne záhony, záhony Rozuma, bylinkový záhon s jazierkom, ďalšie ovocné stromy, rozmiestnenie kríkov, vetrolamy, hospodárske budovy, detské ihrisko, záhradku pre dcérku majiteľov, vonkajší gril, ohnisko, letnú kuchyňu, pivnicu, atď. Spolupráca s týmito klientmi bola mimoriadne pružná a doslova sme boli na jednej vlnovej dĺžke. Už počas tejto mojej kresliacej tvorby sa naštartovali a aj napriek tomu, že sú v oblasti, kde je ešte veľmi chladné počasie, už urobili veľa úprav v zmysle našich konzultácii. No radosť tvoriť.
Projekt Levoča

Čo som pri mojej práci s klientami vypozorovala, je, že už po prvej konzulácii, poradenstve a obhliadke priestoru, kde vysvetlím princípy tejto permakultúrnej tvorby, si začne KAŽDÝ z mojich klientov lepšie naciťovať vlastný priestor, zahodí zbytočný rešpekt, stáva sa hravým a v radosti začína tvoriť.

Ja tomu hovorím, že: "duša naskočí" a spustí sa krásna tvorba.

CENNÍK

Cena obhliadky pozemku, prípadná konzultácia je závislá od lokality, v ktorej sa nachádzate. Prosím, kontaktujte ma telefonicky a vysvetlíme si, ako to môže fungovať. Zadefinujeme si vaše potreby a dám vám cenovú ponuku. Ďakujem.


Majte krásny čas, ja idem tvoriť ďalej.


Chcete sa niečo opýtať?

Napíšte mi na janka@jankanovazem.sk alebo zavolajte na 0903 266 412

Ak sa nedovoláte, je dosť pravdepodobné, že sa venujem iným klientom. Budem Vás kontaktovať ihneď, ako to bude z mojej strany možné.
Prípadne napíšte SMS, o ktorú službu máte záujem.