Prestaňme ubližovať našim deťom

Každý z nás by chcel mať šťastné, úspešné a zdravé deti.  Tiež som to dosť dlhé obdobie s mojou výchovou preháňala. Dnes mi tak napadlo, že vám napíšem, čo pomohlo mne. Urobila som si malé cvičenie, pri ktorom som si uvedomila, ako zle sa cítim a rozhodla som sa, že sa zmením vo vzťahu k môjmu synovi.

Ak máte deti, stále ich kontrolujete, robíte veľa vecí za ne, máte pocit, že len tak to bude správne a dobré, tak čítajte ďalej.

Cvičenie, ktoré som urobila, bolo nasledovné a ak chcete, urobte si ho aj vy. Posaďte sa pohodlne na stoličku a predstavte si, ako k vám pristúpi zozadu, alebo spredu vaša mama, v ruke drží LUPU a skloní sa k vám. Cez lupu sa vám pozerá zo vzdialenosti 1 centimeter do tváre, do vlasov, na ramená, na chrbát, povie vám , aby ste sa nadvihli a pozerá vám na zadok 🙂 a stále okolo vás chodí a nič nehovorí, pozerá sa vám úplne všade. Keď píšem ÚPLNE, tak ÚPLNE. Iba si to predstavte. Je od vás len jeden centimeter, je úplne blízko a pozoruje vás. A skúste si všimnúť, ako sa cítite. Má vás pod drobnohľadom, keď sa pohnete, zahriakne vás, že sa nemáte hýbať. Tak….., ako sa máte? Usudzujem, že mizerne.

Možno som to popísala príliš preexponovane, má to však na niečo poslúžiť. V prípade, ak máte deti, stále ich kontrolujete a komandujete, je najvyšší čas, prestať s tým. Pretože takou istou lupou ich dnes pozorujete vy. Presne také mizerné pocity majú oni, presne tie pocity sa im ukladajú do ich podvedomia. Je to neustály tlak, taktiež strach, že: „nie som dosť dobrý, nie som dobrý taký, aký som a musím to stále opravovať. A ak sa proti tomu budem brániť, tak povedia, že som drzý….Tak radšej budem ticho, potlačím všetko to, čo cítim, ale aspoň bude kľud“….hm.

Po ďalšie: Už nad vami nestojí vaša mama, ten kto na vás tlačí a prevzal jej žezlo, ste vy sami. Všimnite si, ako sami so sebou komunikujete, koľkokrát za deň sa ponáhľate a do nekonečna opakujete, čo všetko MUSÍTE. A keďže ste opakovane vo svojom živote zažívali pocity zlyhania, tak nechcete, aby ich zažívali vaše deti. Snažíte sa ich zo strachu ochrániť. Ale to sú len vaše skúsenosti. Dovtedy, kým tieto vaše strachy doslova a do písmena nenaočkujete svojim deťom, dovtedy budú vaše deti odvážne, budú si veriť, nebudú si od vás nonstop vyžadovať pozornosť, budú samostatné. Nato, aby vaše deti boli zodpovedné, je potrebné, aby mali POZITÍVNY príklad.

Najprv je potrebné, aby ste boli zodpovední vy. Pracujte na sebe, odstráňte svoje strachy. To je to, čo vás ťahá ku dnu.

Vaši rodičia robili všetko najlepšie, ako vedeli. Patrí im úcta a vďaka za všetko. Nikoho tu týmto neposudzujem, nehodnotím a nekritizujem. Iba vám tu popisujem možno práve ten „mechanizmus“, vďaka ktorému sa cítite tak NESLOBODNE.

Odstráňte zo seba všetky tie pocity, ktoré ste cítili počas horeuvedeného cvičenia (Keď neviete ako, nechajte si  vysvetliť, ako je možné to urobiť). Sú to presne tie pocity, ktoré máte, keď na vás niekto tlačí, alebo požaduje veci, s ktorými vy už dávno nie ste v synchronicite. A keďže chcete byť za každú cenu dobrí pre každého, vyvíjate extrémnu snahu, aby ste to dosiahli. Častokrát bezúspešne.

Stačí, keď pochopíte, že jediný, pre koho máte byť dobrí, ste vy sami. Osloboďte sa a tým dáte slobodu aj každému vo vašom okolí. Prestaňte znásilňovať ľudí, aby robili to, čo chcete vy. Sústreďte sa na seba a konajte všetko pre svoj dobrý pocit. Prestaňte sa obhajovať a dovoľte si byť samým sebou.

Starajte sa o svoje deti a vnúčatá s láskou, podporte ich v tom, čo majú radi. Povzbuďte ich, ale nikdy ich nepretvárajte na svoj obraz. Nelipnete na svojej predstave o ich šťastnom živote. Dovoľte im, nech sa prejavia. Zaujímajte sa o ich POCITY.  Opýtajte sa ich kedykoľvek: „Ako sa cítiš? Čo môžeš urobiť preto, aby si sa cítil dobre?“ A oni vám začnú odpovedať. Dobre počúvajte.

A uvedomte si, že do veku 3 rokov sa vytvorí 90%  osobnosti človeka. To, čo ste dieťaťu počas jeho 3 rokov odovzdali, to je vaša práca. Ono prišlo, ako nepopísaný papier. Keď sa narodilo, narodila sa LÁSKA. Spomeňte si na tie okamihy. To, ako je na tom teraz, je výsledok vášho konania. Prevezmite zodpovednosť a zmeňte to. Ak sa vám niečo nepáči, začnite meniť seba. Zastavte tvorbu ďalšieho strachu vo vašich rodových líniách.

Priatelia, všetky články, ktoré píšem, píšem na základe vlastných skúseností. Týmto všetkým som si sama prešla a čiastočne ešte aj prechádzam. Viem však, že sa to zmeniť dá. Keď sa to podarilo mne, môže sa to podariť každému, kto bude chcieť. Práve preto píšem v poslednej dobe tak často na tému: SLOBODA. Stretávam sa každý deň s mojimi klientami a túto tému skloňujeme vo všetkých pádoch 🙂 . A nie je to náhoda. Dopriať si slobodu znamená žiť šťastný a zdravý život.

Ak sa potrebujete poradiť, som tu rada pre vás.

Prajem krásny deň

Janka Vnuková

https://jankanovazem.sk/terapie/

Stiahnite si zdarma e-book:

Nová zem

Pre koho je tento krátky ebook určený?

Pre tých, ktorí:

  • prečítali už veľké množstvo motivačných kníh
  • navštívili prednášky a semináre na tému osobného rozvoja
  • sú už pripravení posunúť sa na vyšší stupeň sebarozvoja a vo veľkej miere žiť to všetko, čo si úspešne naštudovali.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania vášho komentára. Zásady spracovania osobných údajov